زمان مطالعه: 4 دقیقه

رئیس بودن به این معنی است که برای رسیدن به اهداف ، نه تنها باید شخصاً از شغلتان الهام بگیرید بلکه باید به اطرافیانتان نیز الهام بخشید. اما چه اتفاقی می افتاد اگر درانجام  این کار  بسیار بد عمل کنید؟

اگرچه روئسای خوب بسیار زیادی وجود دارد، به همان اندازه نیز رهبران ناکارآمد وجود دارد. طبق نظرسنجی Great Boss Assessment توسط S. Chris Edmonds ، تنها 45 درصد از پاسخ دهندگان نظرسنجی می گویند که رئیس آنها همیشه به بهترین شکل موجب انگیزش آنها میشوند تا تمام تلاششان را بکار بگیرند. 58 درصد می گویند رئیسشان همیشه با اعتماد و احترام با آنها رفتار می کند – این بدان معناست که 42 درصد رئیسان با اعضای تیم با بی اعتمادی و بی احترامی رفتار می کنند.

بروس کاردناس ، مدیر ارشد ارتباطات در Quest Nutrition بیان کرد :

یکی از ناکارآمدی مدیران این است که با مدیریت ذره بینی و عدم ارائه اختیار به کارمندان برای انجام کارهای بزرگ مانع از رشد پتانسل واقعی کارمندان می شوند و این میتواند به ضرر کلی شرکت منجر شود.

علاوه بر این، کارفرمایان اگر از کارمندان خود قدردانی نکنند نیز می توانند ناکارآمد محسوب شوند.

امی کاسکیوتی ، معاون منابع انسانی در TechSmith عنوان کرد که این صفات منجر به ضعف رهبری می شود:

  • ارتباط ضعیف. برای کارکنان بسیار ناامیدکننده است که رئیسی داشته باشند که بخاطر ارتباطات ضعیف با کارمندان مسیر کاری مشخص یا انتظارات مشخص شرکت را به درستی ارائه ندهد.
  • مدیر ذره بینی: وقتی رئیس، مدیریت ذربینی دارد، این بیانگر عدم اعتماد کامل به کارمندان برای انجام صحیح وظایفشان است.
  • فرق گذاشتن بین کارمندان : رئیسانی که بین کارمندان فرق می گذارند و رفتارهای ترجیحی دارند، رهبران ضعیفی هستند.

رفتار بد رئیس می تواند برای موفقیت بالقوه تیم هزینه داشته باشد و این هزینه میتواند به قیمت موفقیت یا عدم موفقیت شرکت تمام شود.

برخورد بد و رفتار نامهربانانه با کارکنان بر موفقیت آنها تأثیر منفی دارد. به عقیده من این یکی از اساسی و اصلی ترین موارد در کسب و کار است. این مورد یک تأثیر سمی روی گروه می گذارد، در صورتیکه رئیس باید مثبت اندیش والهام بخش کارکنان باشد.

اگر متوجه شدید که مهارت های رهبری شما نیاز به بهبود دارند، نگران نباشید: شغل شما هنوز هم می تواند نجات یابد . در ادامه به مواردی اشاره می کنیم که می توانید بکارگیرید تا رئیس بهتری شوید.

ارتباط، بسیار حایز اهمیت (کلیدی) است

خواه این یک تعهد شخصی یا حرفه ای باشد، ارتباطات ریشه یک رابطه سالم است. فعال بودن و برقراری ارتباط ، نه تنها نحوه رهبری شما را، بلکه نحوه پذیرش شما توسط اعضای تیم را نیز بهبود می بخشد.

بیشتر گوش دهید و بیشتر ببینید، کمتر صحبت کنید و کمتر چند کار را بطور همزمان انجام دهید و سعی کنید در زمان ارتباط کردن با دیگران به خوبی گوش کرده و تمرکز خود را از دست ندهید.

در اینجا به یک نکته بسیار حرفه ای اشاره می کنم که رهبران و مدیران قوی و آموزش دیده انجام می دهند:

برای شناسایی مسائل احتمالی قبل از بروز آنها، بر ارتباطات غیرکلامی کارمندان، تغییرات گام و سرعت و تغییر در الگوهای ارتباطی منظم کارمندان تمرکز کنید.

نقاط قوت کارمندان خود را بشناسید

هیچ مرد یا زنی نباید از تیم جدا افتاده شده باشد. قبلا گفته شده است که هیچ یک از رهبران بدون کمک و به تنهایی موفق نشده اند. رهبران خوب نقاط قوت و موفقیت های اطرافیانشان را مورد تحسین قرار می دهند .

دکتر کاریسا تاکر ، روانشناس مدیریت می گوید: “در تشخیص نقاط قوت دیگران، از جمله کسی که به شما گزارش مستقیم ارائه می دهد، همکاران  و رئیستان، مهارت کافی کسب کنید. تحقیقات نشان می دهد که توجه به نقاط قوت دیگران عنصری مهم در پیشرفت دیگران برای موفقیت بیشتر و همچنین ایجاد روابط شراکت موثر است.”

شرایط سنی کارمندان خود را مد نظر قرار دهید

ممکن است شرکت ما دارای کارمندانی با طیف سنی کاملا متفاوت باشد. کسب چشم انداز خدمات چند نسلی می تواند شما را به رئیس بهتری تبدیل کند. نحوه ارتباط کارمندان سن پایین شما ممکن است مانند کارمندان سن بالا و میانسال نباشد. درک دقیق انگیزه ها و کسب مهارت های ارتباطی با نسل های مختلف می تواند در طولانی مدت به عنوان یک رهبر به شما کمک کند.

اگر وقت خود را برای شناختن کارکنان خود اختصاص ندهید، هرگز آنها را درک نخواهید کرد و بر آن گروه از کارکنانتان تاثیر گزار نخواهید بود.

متوجه شدن آنچه کارمندان به آنها اهمیت می دهند و موجب انگیزه در آنها می شود باعث آسان شدن گفتگو درباره انتظارات شغلی، ارائه نوع پشتیبانی مناسب و یا حتی ایجاد تغییراتی در جایگاههای آنها برای عملکرد بهتر خواهد شد. صرف نظر از اینکه با چه شخصی صحبت می کنید، باید یاد بگیرید که چگونه آنها ترجیح می دهند ارتباط برقرار کنند و این ترجیحات را در گردش کار سازمان پیاده سازی کنید.

وقتی صحبت از موفقیت حرفه و کسب و کار شما است، خود آگاه ماندن و یادگیری از دیگران در طولانی مدت به شما کمک شایانی می کند.

شما باید به زیردستان و افرادی که در موقعیت رهبری قابل اعتماد هستند متکی باشید و حتی از آنها بیاموزید. همه بطور ذاتی رهبر به دنیا نیامده اند، بنابراین از هر فرصتی برای یادگیری و افزایش قدرت مدیریت و رهبری خود استفاده کنید.