زمان مطالعه: 6 دقیقه

نیچ کسب و کار یا نیچ مارکت چیست؟

نیچ را در کسب و کار به گوشه ای از یک بازار بزرگ تعبیر کرده اند. یعنی کسب و کار شما فقط بخشی از یک بازار بزرگ باشد. بعنوان مثال فرض کنید اگر صنعت تولید کفش را در نظر بگیریم که بسیار صنعت گسترده ای است تولید بند کفش میتواند یک نیچ و یا یک گوشه ای از این صنعت باشد.

پس نیچ، یک بخش ویژه یا متمرکز از یک بازار وسیع‌تر است که کسب ‌وکار شما به طور خاص ، به آن خدمات می دهد. به گفته چارلز والترز , مربی تجارت و برندسازی  و نویسنده کتاب Own Your Other,  پیدا کردن یک  نیچ و موضوع خاص کسب ‌وکار شما را در رقابت متمایز می‌کند و به شما اجازه می‌دهد در بخش تجاری خود ، برتر باشید .

نیچ کسب و کار حفره ای در بازار فعلی است که در آن USP کسب و کار (مزیت رقابتی کسب و کار) توسط گروه منتخبی از مشتریان یا مخاطبان هدف مورد توجه قرار می گیرد. این مخاطبان هدف ممکن است افرادی باشند که در حال حاضر خدمات مورد نظرشان وجود ندارد و یا دارای پتانسیل بازار بزرگی باشند.

پیدا کردن یک نیچ مناسب برای صاحبان کسب و کارهای کوچک نه تنها باعث خواهد شد یک جریان درآمد ثابتی ایجاد کنند، بلکه به فراهم آوردن مخاطب وفادار نیز کمک خواهد کرد . داشتن یک کسب و کار در موضوع و نیچی خاص کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که مشتریان به جای حرکت به سمت رقبا،  خواهان خرید از کسب‌وکار تخصصی شما باشند .

مت وودلی ،  یک کارآفرین آنلاین است که MoverFocus.com را تاسیس کرده است، که یک نیچ حمل و نقل بین المللی است. او می گوید ایجاد یک کسب‌وکار نیچ، گاهی به کارآفرینان ، توانایی ارائه نرخ‌های بالاتر برای محصولات یا خدمات می‌دهد.

نمونه ای از یک نیچ مارکت

در هر صنعت چندین بازار کوچک یا همان نیچ  وجود دارد . اگر به یک محصول خیلی خاص فکر کنید که  یکی از نیازهای منحصر بفرد شما  را رفع می کند ، احتمالا ً می‌تواند به عنوان یک ایده کسب ‌وکار نیچ طبقه‌بندی شود .

در ابتدای مقاله مثالی از بند کفش زدم. در اینجا می توانم به مثالی دیگر اشاره کنم که بسیار تخصصی تر و بازار خاصی را هدف قرار می دهد. به این کسب و کار توجه کنید: تولید پوشاک ضد چروک. قطعا صنعت پوشاک بسیار صنعت بزرگ و گسترده ای است. ورود به این صنعت بصورت کلی نه تنها نیازمند سرمایه بسیار بالایی است بلکه باعث خواهد شد در میان یک بازار رقابتی گیر کنید. حال بیایید فرض کنیم شما می خواهید نوع خاصی از لباس را تولید کنید. فرض کنید فقط میخواهید لباسهایی با پارچه های ضد چروک تولید کنید. حتما با من موافق هستید که این نوع بسیار خاص از لباس رقابت کلی را از بین می برد و حال شما می توانید به دنبال مشتریان خاصی بروید که اینگونه لباس ها را دوست دارند و یا به آنها نیاز دارند. شاید هدف قرار دادن خانم هایی که بدلایل کاری زیاد سفر می کنند برای اینگونه لباسها مناسب باشد و شاید برای اینگونه خانمها داشتن تعدادی لباس ضد چین و چروک منطقی به نظر برسد.

بگذارید یک مثال واقعی و موفق دیگر بزنم. بسیاری از کسب و کارهای نیچ یک حفره ای  را در بازار پر می‌کنند که قبلا توسط هیچ‌کس ضروری تشخیص داده نشده است . برای مثال شرکت diapers یک سرویس تحویل پوشک در نیوجرسی برای والدین نوزادان بود که خدماتی ارزان‌ قیمت و مقرون ‌به‌ صرفه فراهم کرد که بسیاری از والدین واقعا به آن نیاز داشتند . این شرکت در نهایت به قیمت 545 میلیون دلار به آزمازون فروخته شد.

استرتژی نیچ چیست؟

حالا که می‌دانید یک نیچ مارکت چیست ، چگونه می توان یک نیچ مناسب برای شرکت خود ایجاد‌ کرد؟ در اینجا به یک استراتژی پنج مرحله‌ای به شرح زیر برای کارآفرینان اشاره می کنم.

  • 1-مخاطبان هدف خود را انتخاب کنید

برای شناسایی نیچ مناسب خود ، باید ابتدا با انتخاب یک بازار عمومی شروع کنید. روش خوب این است که در حوزه ای تمرکز کنید که در آن حوزه اطلاعات زیادی دارید تا بتوانید عناوین ریزتری را در آن حوزه شناسایی کنید.

  • 2- یک نیاز کمتر برآورده شده یا کم مصرف را مشخص کنید.

مخاطبین هدف خود را آنالیز کرده و شکاف‌ها را در بازار شناسایی کنید. محصولات یا خدمات شما باید یک نقطه درد را تسکین دهند که مخاطبان شما در حال حاضر تجربه می‌کنند یا به عبارت دیگر باید مشکلی از مخاطبان را حل کنند. بخشی را انتخاب کنید که از یک رشد قابل پیش بینی نیز برخوردار باشد.

  • 3- بر مبنای مشتری خود تحقیق کنید.

تحقیق در مورد مخاطب مورد نظر برای درک نیازها ، اهداف ، انگیزه ها ، ناامیدی ها و انتظارات آنها اهمیت زیادی دارد. پیشنهاد می کنیم  اگر نسخه MVP (نسخه اولیه با امکانات کم) از محصول یا سرویستان دارید مخاطبان خود را با این نسخه از محصول درگیر کنید. این موارد در بهینه کردن محصول یا سرویس در آینده نیز مهم خواهد بود.

  • 4-طرح تجاری یا بیزنس پلن خود را ایجاد کنید

برنامه‌ای ایجاد کنید که در آن دقیقا  آنچه را که ارائه خواهید کرد و نیازی که برآورده خواهد شد را تعریف کنید، مشتری ایده‌آل خود را توصیف کنید، و در مورد یک مدل قیمت‌گذاری تصمیم بگیرید . ایده کاری خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که آنچه که درباره مخاطب هدف خود یاد گرفته‌اید را منعکس کند .

  • 5- برای مخاطب خاص خود بازاریابی کنید.

از آنجاییکه محصول یا سرویس شما یک نیچ است و بخشی از بازار را شامل می شود، تلاش‌های بازاریابی شما نیز باید بر روی آن بخش از مخاطبان متمرکز شود (به مثالی که در بالا برای تولید لباسهای ضد چروک زدم توجه کنید) . تبلیغات هدفمند ، پست‌های وبلاگ و ویدئوها، ابزار های بسیار ارزشمندی برای ارسال پیام شما به افرادی هستند که احتمالا به ایده کسب ‌وکار نیچ شما علاقمند هستند. به عنوان مثال یک استراتژی بازاریابی هدفمند برای یک کسب‌ وکار کوچک که محصولات گیاهی پخته شده را می‌فروشد شاید حضور در یک پادکست یا برنامه رادیویی سلامت یا تغذیه باشد. شاید هم صفحات اینستاگرامی یا اینفلوئنسرهایی که به معرفی غذاهای سالم می پردازند بتواند تاثیر شگفت انگیزی داشته باشد.

این مراحل می‌توانند به شما در خدمات رسانی به مخاطبین هدف کمک کنند . این کار سخت، خدمات خوب، مشتری مداری و تمایل به ارزیابی دوره‌ای بازار کسب ‌وکار، شما را بر سر راه اجرای یک کسب‌وکار فوق العاده و موفق قرار می‌دهد.

چگونه یک نیچ مارکت را شناسایی کنید و در آن موفق شوید

کارشناسان می‌گویند که چند عنصر کلیدی در مورد مشتریان وجود دارند که کارآفرینان باید هنگام تلاش برای شناسایی و تسلط بر یک کسب و کار نیچ در نظر بگیرند . ویژگی‌های زیر را در مخاطب بازار بالقوه خود جستجو کنید:

  • 1-مشتریانی که به راحتی قابل شناسایی باشند

مشتریان بالقوه ای  که دیدن  آن‌ها آسان است می تواند نشانه یک کسب و کار نیچ خیلی عالی باشد. جری راکلی، تحلیلگر ارشد و مشاور شرکت  Demand Metric می گوید اگر نمی‌توانید مشتریان ایده‌آل خود را به راحتی در یک بخش قابل شناسایی قرار دهید، نباید دنبال آن طرح تجاری بروید. به عبارت دیگر اگر کسب و کاری که انتخاب کرده اید بازاری است که شناسایی مشتری در آن سخت است کار بیزنس شما نیز سخت خواهد بود.

  • 2-مشتریانی که به راحتی در دسترس باشند

برای اینکه یک تجارت بالقوه سودآور باشد ، مشتریان بالقوه شما همچنین باید در دسترس باشند و دسترسی به آن‌ها باید راحت و مقرون به صرفه باشد. در غیر این صورت , ایده بزرگ شما بعید است موفق شود.

برای مثال، من ممکن است یک راه‌حل ایده‌آل برای عشایر کوچ نشین در خارج از مغولستان ایجاد کنم، اما هیچ راهی برای رسیدن به آن‌ها ندارم. سختی دسترسی به مشتری نیز جایی است که نباید دنبال آن بروید.

  • 3- یک بازار کمتر مورد توجه قرار گرفته

بسیاری از بازارها با کسب و کارهای کوچک یا استارت آپ ها اشباع شده اند. اما برای اینکه یک نیچ کسب و کار واقعا نتیجه بدهد، باید بازاری مد نظر باشد که تا کنون کمتر به آن توجه شده یا مورد غفلت قرار گرفته است.

پیشنهاد می کنم در باره این بازارها در صنعت خودتان به عنوان یک نیچ تحقیق  کنید. برای این کار می توانید از جستجوی گوگل استفاده نمایید. نیچ مورد نظر خود را جستجو کنید تا ببینید رقبای دیگر تا چه حد به این موضوع پرداخته اند. اگر بازار کمتر مورد توجه قرار گرفته بود می تواند یک فرصت عالی باشد.

راه دیگر برای پیدا کردن یک نیچ خوب علاوه بر مورد بالا توجه به موارد خدمات مشتریان است. یعنی اگر نیچی پیدا کنید که کسب و کارهای قبلی خدمات مشتریان ضعیفی ارائه می کنند باز هم شما می توانید با ارائه خدمات و پشتیبانی عالی جایی در بازار برای خود باز کنید.

  • 4- یک بازار بالقوه برزگ

برای اینکه کسب‌وکار شما سودآور باشد ، بازار و نیچ انتخابی شما باید به اندازه کافی بزرگ باشد که خدمات  و محصولات خود را به فروش برسانید و درآمد کسب کنید.

علاوه بر شناسایی و دسترسی به مشتریان بالقوه , باید به اندازه کافی نیز مشتری برای محصولات و خدمات شما وجود داشته باشد. بازار بالقوه برای هر تجارتی باید دارای اندازه و حجم باشد تا سرمایه‌گذاری برای ورود به آن بازار را تضمین کند.

بعنوان مثال فرض کنید من یک راه‌ حل بزرگ برای هر انسانی که تا به حال بر روی سطح ماه قدم نهاده است را ارائه دهم! در حالی که شناسایی و حتی دستیابی به کسانی که در ماه قدم زده اند باید آسان باشد، با این وجود در حال حاضر تعداد آنها کافی نیست که ایده من به عنوان یک نیچ تجاری بزرگ واجد شرایط شود . جامعه کوچکی از مشتریان بالقوه به معنی پتانسیل رشد کم برای آن نیچ است.

امید وارم با مطالعه دقیق این مقاله تواسنته باشید مفهوم واقعی نیچ مارکتینگ را متوجه شده و در انتخاب نیچ خود موارد گفته شده را رعایت کنید.