زمان مطالعه: 3 دقیقه

در هر سازمانی، بخش فروش نقش مهمی در موفقیت کسب و کار دارد. نقش بی نظیر و مهم فروش این است که بین نیازها ی مشتریان احتمالی و محصولات/ خدماتی که سازمان ارائه می دهد و نیاز های آنها را برآورده می کند، اتصال ایجاد کند. در اینجا برخی از راه های کلیدی که بر موفقیت سازمان تاثیر می گذارد آورده شده است.

فروش منجر به مبادله می شود

همانطور که قبلا ذکر شده , فروشندگان فاصله بین نیاز های مشتری و محصول و خدماتی که این نیازها را برآورده می کند, را پر می کند. اغلب، فروشندگان با مشتریانی برخورد می کنند که از طریق بازاریابی و تبلیغات از شرکت آگاهی دارند, و وظیفه فروشنده است که با معرفی اطلاعات بیشتر و کمک به مشتری در برقراری ارتباطات معامله را ببندد.

برای مثال, فروش خودرو را در نظر بگیرید. شما معمولا با دانستن اینکه به دنبال ماشین هستید به نمایندگی خودرو می روید. فروشنده خودرو به طور معمول از شما سوالاتی درمورد زندگی شخصی شما از جمله تعداد افراد خانواده، روال عادی روزانه و غیره می پرسد که متوجه شود به چه منظوری از ماشین استفاده می کنید. سپس آنها می توانند اطلاعات مربوط به خودروهای مختلف در محدوده نمایندگی را ارائه دهند که متناسب با نیاز شما باشد و شما را در تصمیم گیری آگاهانه درمورد اینکه کدام خودرو برای شما مناسب است، راهنمایی کنند.

از آنجا که  فروشندگان مستقیما با مشتری احتمالی ارتباط برقرار می کنند, این مزیت را دارند که بتوانند اطلاعات شخصی را جمع اوری کرده و به انها در ارائه زمینه فروش و ارائه پیشنهادات خود به مخاطبین کمک کنند. این اغلب جنبه ای جذاب برای مشتریان است , زیرا انها ممکن است فروشنده را به عنوان یک متخصص ببینند, که باعث ایجاد اعتبار و در نتیجه اعتماد می شود.

رشد کسب و کار

فروش نقش کلیدی در ایجاد وفاداری و اعتماد بین مشتری و تجارت دارد. اعتماد و وفاداری مهم ترین دلایلی ست که باعث می شود مشتری تصمیم بگیرد شرکت شما را به یک دوست یا یکی از اعضای خانواده توصیه کند یا یک نظر عالی درمورد محصول یا خدمات شما به صورت انلاین بنویسد. توصیه ها و نظرات همیشه برای مشتریان ارزشمند بوده است, زیرا از طرف شخص ثالث ارائه می شود و تصور این است که بررسی ها و توصیه ها مستقل از فروشنده است و بنابراین اعتبار بیشتری دارد. در عصر دیجیتال, انها به دلیل دسترسی و قدرت رسانه های اجتماعی و رسانه های انلاین بسیار تاثیر گذار هستند. در طول تعاملات فروش , تشویق مشتری به توصیه به یک دوست یه ارائه بازخورد مثبت میتواند از طریق افزایش اگاهی از برند و فروش, بر رشد کسب و کار تاثیر بگذارد.

حفظ مشتری

فروش یک تعامل شخصی بین یک انسان و دیگری است که یک چیز قدرتمند است. هرگز ارتباط شخصی بین دو نفر را دست کم نگیرید و تاثیر بالقوه ای که می تواند بر شهرت برند شما داشته باشد. فروشندگان عالی کسانی هستند که نه تنها فروش را انجام میدهند, بلکه تاثیر طولانی مدت بر مشتری ایجاد می کنند. روابط طولانی مدت با مشتری منجر به تکرار سفارش, ارجاع و افزایش شهرت برند از طریق طریق دهان به دهان میشود. یکی از کلیدهای حفظ مشتری از طریق فروش, پیگیری فروش است. برقراری تماس ها یا جلسات پس از فروش یک راه عالی برای حفظ و ایجاد یک رابطه مثبت است و به مشتری این فرصت را می دهدکه تجربه خود را از محصول یا خدمات, بازخورد دهد. اگر مشتری شکایت یا مشکلی داشته باشد, میتوان سریع و حرفه ای با ان برخورد کرد. اغلب اوقات, مشتریان ناراضی شکایت نمیکنند, انها به سادگی سفارش خود را به ارائه دهنده دیگری تغییر میدهند و خدمات یا محصولات شما را به دیگران توصیه نمیکنند. حفظ مشتریان نسبت به جذب مشتریان جدید مقرون به صرفه است, بنابراین از مشتریان فعلی خود به خوبی مراقبت کنید.

در نتیجه قدرت فروش در موفقیت مستمر یک سازمان را نباید دستکم گرفت. از تاثیری که فروش می تواند نه تنها بر درامد بلکه بر شهرت برند, حفظ مشتری طولانی مدت و رشد و کسب و کار داشته باشد, استفاده کنید.

اگر علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر درمورد نقش مهم فروش در یک سازمان هستید, ممکن است به دوره هایISMM ( موسسه مدیریت فروش و بازاریابی) علاقمند باشید. موسسه مدیریت فروش و بازاریابی( ISMM) سطوح متفاوتی از صلاحیت های فروش و بازاریابی را برای افراد در تمام مراحل حرفه ای خود به منظور کسب دانش و پیشرفت بیشتر در حرفه خود ارائه دهند.